Strona działa poprawnie we wszystkich przeglądarkach z wyjątkiem IE. Przepraszamy za utrudnienia.

BIEŻĄCE INFORMACJE Z KURII

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 20 maja 2016 r.

KOMUNIKAT INFORMUJĄCY O PRZYGOTOWANIACH
DO ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY 2016


Za dwa miesiące rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca) i do Polski przybędzie Ojciec Święty Franciszek. Ale już tydzień wcześniej (20-25 lipca) przybędą do polskich diecezji pielgrzymi z całego świata żeby rozpocząć przeżywanie tego wielkiego święta wiary. Nasza Archidiecezja przyjmie ok. 4 000 osób, które zostaną rozlokowane w 30 parafiach i wspólnotach.
Odkąd papież Franciszek uruchomił elektroniczny system zapisów na Światowe Dni Młodzieży 2016, licznie spływają do naszej Archidiecezji zgłoszenia i zapytania z całego świata. Biorąc pod uwagę kontynenty, najliczniej reprezentowana będzie Europa, Ameryka Południowa i Północna. Będą także grupy z Afryki i Azji. Analizując poszczególne kraje, najwięcej pielgrzymów zgłosiło się do naszej Archidiecezji z Francji, Włoch, Kolumbii, Niemiec i Argentyny. Będą także pielgrzymi z Meksyku, Gwadelupy, Hiszpanii, Kazachstanu, Martyniki, USA, Izraela, Austrii, Kanady, Brazylii, Jordanii, Portugalii, Egiptu, Singapuru, Ukrainy, Rosji, Indii, Paragwaju, Sierra Leone, Białorusi, Peru i RPA.

1.DUCHOWY PROGRAM PRZYGOTOWAŃ – KAFARNAUM

Każda z diecezji w Polsce wybrała jedno miasto z Biblii, które miało być jej wizytówką duchową. Archidiecezja Gdańska przyjęła nazwę biblijnego miasta Kafarnaum, położonego nad Jeziorem Tyberiadzkim. Kierowaliśmy się podobieństwem geograficznym, bliskością morza i specyfiką naszego regionu. U nas, na Wybrzeżu, łatwiej można zrozumieć, co znaczy wypłynąć na głębię.

2.PRZYGOTOWANIA ARCHIDIECEZJALNE

Światowe Dni Młodzieży są największym, po pielgrzymkach Św. Jana Pawła II, wydarzeniem duszpasterskim w naszej Ojczyźnie, bowiem mają też rangę światową. Angażują wszystkie diecezje, parafie i wspólnoty. Każdy zaproszony jest do współpracy. Oto, jak przygotowani jesteśmy do przyjęcia młodzieży ze świata w naszej Archidiecezji.
Ufamy, że każdy pielgrzym znajdzie dach nad głową. Dziękujemy tym wszystkim, którzy zadeklarowali już chęć przyjęcia młodzieży do swojego domu, ale i prosimy jeszcze o otwartość serc i przyjęcie pielgrzymów do swojego domu. Nie potrzeba tu wielkich wygód ani biegłej znajomości języka obcego. Wystarczy uśmiech i chęć pomocy. Pielgrzymi nie będą kwaterowani pojedynczo, ale po dwie osoby lub więcej (zawsze tej samej płci). Prosimy o udostępnienie pielgrzymom przede wszystkim miejsca do spania (niekoniecznie łóżka, może być również miejsce na podłodze - będą mieli ze sobą śpiwory i karimaty) oraz dostępu do łazienki. Prosimy także o zapewnienie wyżywienia: śniadania, obiadu oraz kolacji. Rodziny wspólnie z parafiami będą także przygotowywać suchy prowiant na czas zwiedzania miast. Pielgrzymi będą mieć w całości zaplanowany każdy dzień pobytu. Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy i zachęcamy do ofiarowania swojej pomocy w poszczególnych parafiach. Nawet ta najmniejsza będzie ogromnym darem. Rodziny chętne do przyjęcia gości powinny zgłaszać się w pierwszej kolejności do proboszczów parafii, w których będą punkty przyjęć pielgrzymów.
Niestety, nie wszystkie parafie, które zgłosiły chęć przyjęcia pielgrzymów, otrzymają ich. Wynika to z wielu powodów. Najczęściej grupy przyjadą w ilości mniejszej niż planowały. Bardzo dziękujemy za duszpasterską gotowość i prosimy o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy do czynnego uczestnictwa w ramach spotkań parafialnych i diecezjalnych.
Pielgrzymi, którzy przyjadą do naszej Archidiecezji otrzymają specjalny identyfikator, który będzie pełnił następującą funkcje:
- będzie dokumentem stwierdzającym tożsamość pielgrzyma
- będzie uprawniał do bezpłatnej komunikacji w dniach 20 – 25 lipca 2016
- będzie uprawniał do wejścia na teren muzeów prowadzonych przez poszczególne miasta
Na identyfikatorze będą umieszczone:
a. loga ŚDM 2016 (krakowskie i gdańskie)
b. znaki poszczególnych miast, przyjmujących pielgrzymów
c. specjalne numery identyfikacyjne
d. informacje o numerach alarmowych
e. informacje o języku w jakim porozumiewa się pielgrzym
Centralne wydarzenia pobytu pielgrzymów w Archidiecezji Gdańskiej odbędą w sobotę 23 lipca. Będzie to litania narodów, Msza Święta w Bazylice Mariackiej i festyn ewangelizacyjny. Już teraz zapraszamy wszystkich młodych i mieszkańców Wybrzeża.

3.ZAPISY DO WOLONTARIATU

Światowe Dni Młodzieży powstały z myślą o aktywizowaniu Kościoła. Cały mechanizm duszpasterski oparty jest na współdziałaniu diecezji, parafii i rodzin. Ważnym ogniwem tego systemu jest wolontariat, który stwarza naturalne możliwość pracy przy tak dużych wydarzeniach. Zachęcamy osoby, które mają od 18 do 35 lat do udziału w pracach wolontariatu diecezjalnego. Do końca czerwca czekamy na wszystkich, którzy w dniach 20 – 25 lipca będą mogli czynnie uczestniczyć w spotkaniach Światowych Dni Młodzieży w Trójmieście i ofiarować swoją pomoc. Można zgłaszać się mailowo do Diecezjalnego Zespołu Organizacyjnego ŚDM 2016, lub bezpośrednio do parafii czy katechety.

4.OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE


W spotkaniach w ramach tygodnia przygotowań w Archidiecezji Gdańskiej będą mogły brać udział osoby niepełnosprawne. W naszym diecezjalnym zespole koordynującym przygotowania do ŚDM 2016 mamy osobę odpowiedzialną za pomoc chorym. Także samorządy deklarują, że pomogą niepełnosprawnym we właściwym przeżyciu modlitw i spotkań. Na dzień dzisiejszy wszystkie miasta, w których będą odbywać się uroczystości mają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Chodzi tu o podjazdy, autobusy niskopodłogowe i windy. Mają też procedury, które działają od wielu miesięcy.

5.JAK ZAPISAĆ SIĘ DO KRAKOWA?

Zachęcamy do licznego uczestnictwa w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Informujemy, że wszystkie osoby powinny zarejestrować swoje przybycie w systemie krakowskim, na stronie: www.krakow2016.com
Ci, którzy tego nie zrobią ryzykują, że albo nie uda im się wejść do miejsc spotkań i modlitwy w ogóle albo będą mocno oddaleni od głównych wydarzeń. Ostatnie sektory mogą być przepełnione bo tak naprawdę nie wiadomo ile osób będzie chciało z nich skorzystać. W bliższych sektorach będą te osoby, które wcześniej zalogowały się w systemie krakowskim i otrzymały osobisty numer. Trzeba też pomyśleć o bezpieczeństwie – warto być w sektorach, w których będą tylko zarejestrowane i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa osoby.

6.WSPÓŁPRACA Z SAMORZĄDAMI

Należy podkreślić, że Samorządy miast i gmin, w których będziemy przyjmować pielgrzymów, czynnie włączyły się w przygotowania. W miarę możliwości prawnych i finansowych wspomagają to wielkie dzieło szczególnie w zakresie bezpieczeństwa, komunikacji, zabezpieczenia medycznego oraz logistycznego. Dziękujemy wszystkim samorządowcom, którzy postrzegają siebie jako gospodarzy naszego pomorskiego domu, za troskę o młodych ludzi, którzy przyjadą do naszych domów. Dzięki ich współpracy wszystkie planowane wydarzenia będą ciekawsze i bezpieczniejsze

7.KONTAKT

Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Światowych Dni Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej, Facebook-u, w parafiach i u katechetów. Zachęcamy do ich czytania i udostępniania innym. Dołóżmy wszelkich starań, żeby jak najwięcej osób wzięło udział w tym wielkim wydarzeniu w naszej Archidiecezji i w Krakowie.

Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży i o żywe uczestnictwo w tym szczególnym święcie Kościoła.

INFORMACJE DO POWIESZENIA W BIURACH I GABLOTACH PARAFIALNYCH

NAJWAŻNIEJSZE KONTAKTY

Strona internetowa: www.sdm.diecezja.gdansk.pl
Facebook: Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 - Archidiecezja Gdańska
Koordynator Diecezjalny: ks. Krzysztof Nowak - odpowiedzialny za kwestie współpracy z samorządami oraz służbami wojewódzkimi, miejskimi i kulturalnymi
Ks. Artur Miroński – odpowiedzialny za zapisy na ŚDM 2016 (do Gdańska i Krakowa)
Ks. Piotr Wulgaris – odpowiedzialny za transport kolejowy do Krakowa
Ks. Łukasz Grelewicz – odpowiedzialny za przygotowanie materiałów duchowego programu KAFARNAUM
Ks. Robert Jahns – odpowiedzialny za bezpieczeństwo wydarzeń odbywających się podczas ŚDM 2016 w Archidiecezji Gdańskiej

Bardzo prosimy, żeby wysyłać maile bezpośrednio do osób, które zajmują się określonym zagadnieniem. To bardzo przyspieszy naszą prace. Maile podane są na stronie internetowej.

Większość odpowiedzi na pytania znajduje się na naszej stronie internetowej i Facebook’u.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krzysztof Nowak
Koordynator przygotowań ŚDM 2016
w Archidiecezji Gdańskiej

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 20 maja 2016 r.

Koncerty ewangelizacyjne
w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
26 maja 2016

Zapraszamy na koncerty ewangelizacyjne, które odbędą się w naszej Archidiecezji w czwartkowe popołudnie, 26 maja br., w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało):

GDAŃSK

Koncert Uwielbienia „Dotknij Miłosierdzia” na Długim Targu w Gdańsku w godzinach 16.30 – 21.00.

GDYNIA

Koncert Uwielbienia „Find me in Gdynia” o godzinie 15.00 na Placu Św. Jana Pawła II w Gdyni (ul. Świętojańska) – www.findme-in-gdynia.pl

RUMIA

Koncert Uwielbienia „Bogu – Chwała!” w godzinach 18.30 – 21.00 na Stadionie Miejskim w Rumi. Gościem specjalnym koncertu będzie Lech Dokowicz, producent i reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów o tematyce społecznej i religijnej.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 19 maja 2016 r.

2–dniowa III Piesza Pielgrzymka śladami Bł. Doroty
do Mątowów Wielkich (diecezja elbląska)

27-28 maja 2016

Zapraszamy do udziału w organizowanej przez środowisko „Gdańskiego Ruchu Pielgrzymkowego” 2–dniowej II Pieszej Pielgrzymce śladami Bł. Doroty do Mątowów Wielkich (diecezja elbląska), która odbędzie się w terminie
27-28 maja 2016 r.

Plan pielgrzymki

27.05.2016 - piątek

Rozpoczęcie pielgrzymki godz. 6.30 Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, Przejazdowo, Wiślinka, Trzcińsko, Kiezmark, Ostaszewo, około godz.19.00 Nowa Cerkiew (nocleg).

28.05.2016 - sobota

godz. 7.00 Nowa Cerkiew, Palczewo, Lisewo, Kończewice, godz. 15.00
Msza św. na zakończenie pielgrzymki Mątowy Wielkie.


/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii

/-/ Ks. Krzysztof Ławrukajtis
Kierownik
Pieszej Pielgrzymki Gdańskiej

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 19 maja 2016 r.

KATOLICY NA ULICY
26 maja 2016 – Boże Ciało

Gdańska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza do wspólnego świętowania uroczystości „Bożego Ciała” poprzez udział w 17. Edycji Wydarzenia Ewangelizacyjnego – Katolicy na Ulicy, które odbędzie się tradycyjnie na Długim Targu w Gdańsku.

Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi „Jezus źródłem miłosierdzia”. Całość rozpocznie się o godz. 16:30 częścią festynową, wśród której pojawią się tańce, pantomimy, konkursy i zabawy dla całych rodzin, oraz zagra zespół „Jeszcze raz”. O godz. 19:15 wieczór uwielbienia poprowadzi charyzmatyczny zespół Kuby Kornackiego „Kanaan”. Nawiążemy do Światowych Dni Młodzieży oraz 1050-lecia chrztu Polski. Więcej informacji na plakatach, ulotkach i w Internecie.


/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Gdańsk, 13.05.2016 r.

 

Dotknij Miłosierdzia na Długim Targu w Gdańsku

Gdańsk, Długi Targ
26 maja (czwartek), godz. 16.30 – 21.00

"Miłosierdzie człowieka - nad jego bliźnim, a miłosierdzie Pana nad całą ludzkością”. (Syr 18,13)

“Jezus źródłem Miłosierdzia” to hasło wydarzenia ewangelizacyjnego Katolicy Na Ulicy 2016, które odbędzie się na Długim Targu w Gdańsku w Uroczystość Bożego Ciała. Temat tegorocznej edycji związany jest z obchodami roku Miłosierdzia Bożego ogłoszonego przez Papieża Franciszka.

- To spotkanie chcemy skierować do wszystkich osób, nie tylko cierpiących, samotnych i wykluczonych. Wierzymy w to, że Jezus chce dotykać ludzkich serc miłosierdziem przez głoszone słowo, pieśni, konferencje, świadectwa przemienionego życia, w trakcie naszego spotkania na Długim Targu – mówi ks. Andrzej Niemcewicz, koordynator tegorocznej edycji Katolicy Na Ulicy i dodaje – Pragniemy realizować przykaz Jezusa do św. siostry Faustyny „Mów światu całemu o moim miłosierdziu” w tym szczególnym czasie. Nawiążemy również do obchodów 1050-lecia chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.

W tym roku na spotkaniu na gdańskiej starówce będzie prowadzony festyn ewangelizacyjny, podczas którego zagra zespół “Jeszcze raz”, odbędą się pantomimy, tańce,świadectwa życia, konkursy i zabawy dla całych rodzin oraz prezentacja dzieł miłosierdzia realizowanych w Kościele na terenie naszej archidiecezji.Tradycyjnie zostanie odtańczony Polonez, który stał się już stałym elementem tego wydarzenia,  a w drugiej części “Wieczór Uwielbienia” poprowadzi zespół Kuby Kornackiego “Kanaan” w składzie: Cezary Paciorek, Grzegorz Nadolny, Maciej Afanasjew, Grzegorz Lewandowski oraz Mateusz Otczyk. Ponadto z zespołem śpiewają: Małgorzata Kornacka, Paulina Grochowska oraz Oksana Terefenko.

Inicjatywa Katolicy na Ulicy organizowana jest od 17 lat. W  1999 roku z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gdańsku odbyła się pierwsza ewangelizacja uliczna. Od tego momentu wpisała się ona na stałe w trójmiejskie wydarzenie kulturalno-ewangelizacyjne. Całość organizuje Katolickie Stowarzyszenie Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji „Jezus Żyje”.

 

program imprezy ewangelizacyjnej
„Katolicy Na Ulicy”

16.30 – 18.45 Festyn ewangelizacyjny
18.45 – 19.15 Polonez

· zagra zespół „Jeszcze raz”,  tańce, pantomimy ewangelizacyjne, świadectwa życia, zabawy i konkursy dla całych rodzin

· 4 półgodzinne bloki, prezentujący Boże Miłosierdzie w następujących kontekstach:

1. daru życia

2. chrztu świętego – nawiązanie do 1050 – lecia chrztu Polski

3. Jezusa Chrystusa, który daje nam nowe życie

4. dzieł Miłosierdzia, które są obecne w diecezji, a do których jesteśmy zaproszeni

19.15 – 20:30 Wieczór Uwielbieniazespół „Kanaan”

20.30 - 21.00 Modlitwa za miasto i zakończenie

W czasie całej imprezy będzie odbywała się ewangelizacja bezpośrednia.

 

 

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 13 maja 2016 r.

Spotkanie członków Róż Żywego Różańca
Archidiecezji Gdańskiej
28 maja 2016


Archidiecezjalny Moderator Kół Żywego Różańca zaprasza członków Żywego Różańca wraz z kapłanami z parafii Archidiecezji Gdańskiej na spotkanie do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni przy ul. Armii Krajowej 46 w dniu 28 maja 2016 o godz. 10.00

Plan Spotkania:
9.50 -  zapisy
10.00 - różaniec
10.45 – konferencja ks. Marka Czajkowskiego nt. Misyjny rys Żywego Różańca
11.30 – Eucharystia
12.30 - Agapa

Proszę Czcigodnych Księży Proboszczów i Rektorów kościołów o przeka-zanie powyższego zaproszenia opiekunom Kół Żywego Różańca, a poprzez nich Zelatorom i członkom Róż Żywego Różańca.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Piotr Dobek
Archidiecezjalny Duszpasterz
Żywego Różańca

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 13 maja 2016 r.

KATOLICY NA ULICY
26 maja 2016 – Boże Ciało


Gdańska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza do wspólnego świętowania uroczystości „Bożego Ciała” poprzez udział w 17. Edycji Wydarzenia Ewangelizacyjnego – Katolicy na Ulicy, które odbędzie się tradycyjnie na Długim Targu w Gdańsku.
Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi „Jezus źródłem miłosierdzia”. Całość rozpocznie się o godz. 16:30 częścią festynową, wśród której pojawią się tańce, pantomimy, konkursy i zabawy dla całych rodzin, oraz zagra zespół „Jeszcze raz”. O godz. 19:15 wieczór uwielbienia poprowadzi charyzmatyczny zespół Ku-by Kornackiego „Kanaan”. Nawiążemy do Światowych Dni Młodzieży oraz 1050-lecia chrztu Polski. Więcej informacji na plakatach, ulotkach i w Internecie.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

 

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 13 maja 2016 r.

Rekolekcje „Od przemocy do życia w obfitości”

W dniach 09 – 12 czerwca 2016r . w kościele pw. Św. Barbary w Gdańsku o godz. 19.00 odbędą się rekolekcje pt. „Od przemocy do życia w obfitości”.

Przemoc to temat trudny i wstydliwy dla tych, którzy jej doświadczyli (lub doświadczają). W trakcie trwających cztery dni rekolekcji zostaną podjęte następujące tematy:

09 czerwca (czwartek) - ks. Piotr Adamski wygłosi katechezę na temat: „Źródła przemocy w rodzinie”.

10 czerwca (piątek) - przedstawiciele Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” podejmą próbę odpowiedzi na pytanie: „Jak radzić sobie z przemocą w rodzinie”. Będzie to katecheza połączona ze świadectwami osób po doświadczeniu przemocy w rodzinie.

11 czerwca (sobota) - uczestnicy rekolekcji zostaną zaproszeni do modlitwy o uzdrowienie zranień po przemocy w rodzinie. Modlitwę wstawienniczą posługiwać będzie Katolicka Wspólnota Ewangelizacyjna „Źródło wody żywej” z Gdań-ska Nowego-Portu.

12 czerwca (niedziela) - po Mszy św. wieczornej rekolekcje zakończy koncert uwielbienia Diakonii „Miriam” z Gdyni-Witomina pt „Życie w obfitości”, w czasie którego będziemy wzywali Ducha Świętego, aby napełnił nas miłością gotową do przebaczenia.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 03 maja 2016 r.

POŻEGNANIE JEGO EKSCELENCJI
KSIĘDZA ARCYBISKUPA SENIORA
TADEUSZA GOCŁOWSKIEGO


Bazylika Archikatedralna
pw. Trójcy Przenajświętszej
w Gdańsku-OliwieŚroda, 4 maja 2016

16.00    Wprowadzenie trumny z ciałem Księdza Arcybiskupa Seniora z placu do Bazyliki Archikatedralnej z udziałem wszystkich Kapituł Archidiecezji Gdańskiej i Msza Święta w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego
(homilia - Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka)

17.30        Nabożeństwo majowe

18.00        Msza Święta z homilią i Nieszporami w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Rektora Grzegorza Szamockiego
- w Eucharystii uczestniczą moderatorzy, profesorowie i alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego

20.00        Różaniec w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora 
- prowadzą alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego

21.00        Apel Jasnogórski 
- prowadzi Parafia Archikatedralna

Czwartek, 5 maja 2016

12.00        Modlitwa Regina Coeli i modlitwa południowa
- prowadzi Gdańskie Seminarium Duchowne

15.00        Koronka do Bożego Miłosierdzia
- prowadzi Parafia Archikatedralna

16.00    Msza Święta w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego
(homilia - Ksiądz Biskup Zbigniew Zieliński)
- na tę Eucharystię są szczególnie zaproszeni wierni, którym Ksiądz Arcybiskup Senior udzielał posług liturgicznych oraz kapłani, których wyświęcił

17.30        Nabożeństwo majowe

18.00        Msza Święta z Nieszporami w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Kryspina Bańko CM, Wizytatora Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy
(homilia - O. Janusz Warzocha SJ, Wikariusz Biskupi ds. zakonnych)
- na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane

20.00        Różaniec w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora 
- prowadzą osoby konsekrowane

21.00        Apel Jasnogórski 
- prowadzi Parafia Archikatedralna

Piątek, 5 maja

7.00        Msza św. z homilią z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego

9.00        Jutrznia z homilią w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora z udziałem wszystkich Kapituł Archidiecezji Gdańskiej pod przewodnictwem Księdza Infułata Stanisława Zięby

11.00    MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego
(homilia - Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński)
- po Mszy Świętej przeniesienie trumny z ciałem Księdza Arcybiskupa Seniora do Krypty Biskupów Gdańskich

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 03 maja 2016 r.

Śp. Arcybiskup dr Tadeusz Gocłowski

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, urodził się 16 września 1931 roku w Piskach na Mazowszu, niedaleko Łomży, gdzie rodzice zakupili gospodarstwo rolne, po powrocie z emigracji w USA. Był najmłodszym z ośmiorga dzieci Feliksa i Józefy z domu Lemańskiej. Atmosferę domu rodzinnego wspominał, jako głęboko patriotyczną i przepojoną duchem wiary. Edukację rozpoczął w roku 1937, w rodzinnych Piskach. Przerwał ją czas wojny. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach przystąpił też do pierwszej Komunii św. i przyjął sakrament bierzmowania.

W wieku 15 lat, w styczniu 1946 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Egzamin dojrzałości złożył eksternistycznie w Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W październiku 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w którym złożył śluby wieczyste w dniu 15 grudnia 1951 roku. W latach 1951–1956 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa Stanisława Rosponda, biskupa pomocniczego krakowskiego, w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Krakowie, w dniu 24 czerwca 1956 roku. W latach 1956–1959 kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył ze stopniem licencjata.

W kolejnych latach wykładał łacinę i prawo kanoniczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz (od 1 października 1960 roku) w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. W latach 1969–1970 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie w roku 1970 uzyskał doktorat na podstawie dysertacji Potrydenckie seminaria diecezjalne powierzone kierownictwu Zgromadzenia Misji – w szczególności w Polsce.

W latach 1971–1973 i 1982–1983 sprawował urząd rektora gdańskiego seminarium. W międzyczasie (w latach 1973–1982) był wizytatorem polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie. Należał do Komisji Liturgicznej i Komisji Przygotowawczej II synodu diecezji gdańskiej, który odbył się w 1972 roku.

22 marca 1983 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej ze stolicą tytularną Beneventum. Święcenia biskupie otrzymał 17 kwietnia 1983 r. w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski, któremu towarzyszyli Lech Kaczmarek, biskup diecezjalny gdański, i Albin Małysiak, biskup pomocniczy krakowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Credite Evangelio” (Zawierzcie Ewangelii). W latach 1983–1984 sprawował urząd wikariusza generalnego diecezji. Po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka pełnił urząd administratora diecezji.

31 grudnia 1984 roku papież św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji gdańskiej. Ingres do katedry Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie odbył 2 lutego 1985 roku. 25 marca 1992 roku, w związku z utworzeniem metropolii gdańskiej, został wyniesiony do godności arcybiskupa metropolity. Paliusz metropolitalny otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie 29 czerwca 1992 roku.

Od samego początku patronował rozwojowi, najpierw podziemnych, a później oficjalnych struktur „Solidarności”. W wolnej Polsce przez wiele lat uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Patronował Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dwukrotnie: w roku 1987 i 1999 gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski. 17 kwietnia 2008 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity gdańskiego.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski wszedł w skład Rady Głównej (od roku 1996 Rady Stałej). Objął funkcje przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Został członkiem Komisji ds. Seminariów Duchownych, Komisji ds. Zakonnych, Komisji Prawnej i Komisji Iustitia et Pax, a także referentem ds. Biskupów Emerytów. Został członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych oraz Kongregacji ds. Biskupów.

Był współkonsekratorem podczas sakry biskupów pomocniczych gdańskich: Zygmunta Pawłowicza (w 1985 r.), Ryszarda Kasyny (w 2005 r.) i Zbigniewa Zielińskiego (w 2015 r.), a także biskupa pomocniczego warmińskiego Jacka Jezierskiego (w 1994 r.) i biskupa pomocniczego toruńskiego Józefa Szamockiego (w 2000 r.).

Postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 9 listopada 2011 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2003 r. został laureatem Medalu Świętego Brata Alberta. W 2008 r. otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przez lata swojej posługi, jako kapłan i biskup, wniósł ogromny wkład w formację intelektualną oraz duchową wielu kapłanów i ludzi świeckich. Niestrudzenie i z wielkim oddaniem służył wiernym najpierw Diecezji, a później Archidiecezji Gdańskiej. Dbał o kontakt ze światem nauki, kultury i środowiskami twórczymi, był opiekunem wielu ważnych inicjatyw społecznych. Jako Arcybiskup Emeryt, do ostatnich chwil pełnił posługę pasterską w Archidiecezji Gdańskiej.

Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w ogłoszonym przez Papieża Franciszka Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja 2016 r., w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w 85 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 33 roku biskupstwa.

Requiescat in pace

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 03 maja 2016 r.

Słowo Metropolity Gdańskiego
w związku z odejściem do Domu Ojca
Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

„Credite Evangelio” – „Zawierzcie Ewangelii” tak brzmiało zawołanie zmarłego dnia 3 maja 2016 r. Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego – pierwszego Metropolity Gdańskiego.Z całym oddaniem głosił Ewangelię i swoją postawą zachęcał do zawierzenia Bożemu Słowu. Całe Jego pasterskie życie było wierną i pokorną realizacją biskupiego zawołania.

Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, urodził się 16 września 1931 roku w Piskach na Mazowszu, niedaleko Łomży, gdzie rodzice zakupili gospodarstwo rolne, po powrocie z emigracji w USA. Był najmłodszym z ośmiorga dzieci Feliksa i Józefy z domu Lemańskiej. Atmosferę domu rodzinnego wspominał, jako głęboko patriotyczną i przepojoną duchem wiary. Edukację rozpoczął w roku 1937,

w rodzinnych Piskach. Przerwał ją czas wojny. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach przystąpił też do pierwszej Komunii św. i przyjął sakrament bierzmowania.

W wieku 15 lat, w styczniu 1946 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Egzamin dojrzałości złożył w Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W październiku 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w którym złożył śluby wieczyste.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Stanisława Rosponda dnia 24 czerwca 1956 roku. Po studiach na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wykładał łacinę i prawo kanoniczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz (od 1 października 1960 roku) w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. W latach 1971–1973 i 1982–1983 sprawował urząd rektora gdańskiego seminarium. W międzyczasie (w latach 1973–1982) był wizytatorem polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie.

22 marca 1983 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej ze stolicą tytularną Beneventum. Święcenia biskupie otrzymał 17 kwietnia 1983 r. w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski, któremu towarzyszyli Lech Kaczmarek, biskup diecezjalny gdański, i Albin Małysiak, biskup pomocniczy krakowski.

Po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka (31 lipca 1984) pełnił urząd administratora diecezji. 31 grudnia 1984 roku papież św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji gdańskiej. 25 marca 1992 roku, w związku z utworzeniem metropolii gdańskiej, został wyniesiony do godności arcybiskupa metropolity.

Od samego początku patronował rozwojowi, najpierw podziemnych, a później oficjalnych struktur „Solidarności”. W wolnej Polsce przez wiele lat uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, pełnił też obowiązki Duszpasterza Ludzi Pracy oraz Duszpasterza Ludzi Morza. Patronował Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dwukrotnie: w roku 1987 i 1999 gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przez lata swojej posługi, jako kapłan i biskup, wniósł ogromny wkład w formację intelektualną oraz duchową wielu kapłanów i ludzi świeckich. Niestrudzenie i z wielkim oddaniem służył wiernym najpierw Diecezji, a później Archidiecezji Gdańskiej. Dbał o kontakt ze światem nauki, kultury i środowiskami twórczymi, był opiekunem wielu ważnych inicjatyw społecznych. Jako Arcybiskup Emeryt, do ostatnich chwil pełnił posługę pasterską w Archidiecezji Gdańskiej.

Odwiedzając Księdza Arcybiskupa Tadeusza w szpitalu za każdym razem zapewniałem go o modlitwie, bliskości i wsparciu nas wszystkich.

Do końca pozostał wierny modlitwie, którą obejmował potrzeby całego Kościoła, ale szczególne miejsce w Jego sercu zawsze zajmował Kościół Gdański. Możemy być pewni, że będąc już po drugiej stronie życia nadal modli się za nas. My także o Nim nie zapominajmy w swoich modlitwach.

Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja 2016 r., w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w 85 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 33 roku biskupstwa.

Odszedł od nas w ogłoszonym przez papieża Franciszka Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, kiedy ze szczególną uwagą rozważamy orędzie o Miłosierdziu Boga, który pochyla się nad każdą ludzką biedą, a dla każdego jest niewyczerpanym źródłem nadziei i wezwaniem do czynnego okazywania miłosierdzia braciom. Orędzie Miłosierdzia Bożego zawsze było Mu bliskie i drogie. Historia jakby wpisała je w tragiczne doświadczenie drugiej wojny światowej. W tych trudnych latach i czasie powojennego zniewolenia było ono szczególnym oparciem i niewyczerpanym źródłem nadziei.

To nie przypadek, że Ksiądz Arcybiskup Tadeusz został wezwany przez Boga w tym szczególnym roku. Swoim gorliwym kapłańskim życiem, któremu rytm wyznaczała Eucharystia, zasłużył sobie, by pod szczególnym patronatem św. Siostry Faustyny i Błogosławionych Kapłanów Gdańskich wejść do domu Ojca po zasłużoną nagrodę życia wiecznego.

Pragnę serdecznie podziękować Wszystkim za jakiekolwiek dobro wyświadczone Zmarłemu, zwłaszcza w ostatnim czasie choroby. Specjalne słowa wdzięczności w imieniu Śp. Zmarłego kieruję pod adresem lekarzy i służby medycznej oraz tych, którzy swą obecnością towarzyszyli Mu do ostatnich chwil życia.
Wszystkim, którym śmierć Księdza Arcybiskupa Tadeusza sprawiła ból, wyrażam moje serdeczne współczucie. Niech pamięć o jego pięknym życiu pomoże im przezwyciężyć smutek, a nasza wdzięczność za wszelkie dobro, jakiego doznaliśmy przez życzliwą i pełną miłości obecność, niech zamieni się w modlitwę także za bliskich i przyjaciół Zmarłego. Nieśmy dalej tę dobroć, życzliwość, której doświadczaliśmy od Śp. Księdza Arcybiskupa Tadeusza. Niech pamięć o Nim zapala nas do takiej gorliwości o sprawy Boże, jaka cechowała Jego osobę.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie!

/-/ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 03 maja 2016 r.

K o m u n i k a t
o śmierci Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

3 maja 2016 r.

Ze smutkiem powiadamiamy, że w dniu 3 maja 2016 roku, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 16:12 odszedł do Domu Miłosiernego Ojca w 84 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 33 roku biskupstwa ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski, pierwszy Metropolita Gdański.

Prosimy, by dziś w godz. 17:45-18:00 w kościołach archidiecezji biły dzwony, a w wieczornej Mszy św. została dołączona modlitwa o spokój Jego duszy.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane w osobnym komunikacie Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Łączę serdeczne pozdrowienia w Panu,

+ Sławoj  Leszek  Głódź
Arcybiskup
Metropolita  Gdański

 

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 26 kwietnia 2016 r.

Informacja o transporcie kolejowym na ŚDM 2016

Archidiecezja Gdańska osiągnęła kompromis z przewoźnikami kolejowymi w sprawie przewozów na Światowe Dni Młodzieży.
Przewozy dla diecezji będą realizować PKP IC oraz PKP SKM Trójmiasto. Cena zryczałtowana za przejazd pociągami to 195 zł/os w obie strony (97,50 zł/os w jedną stronę). Przewozy będą realizowane składami typu Pendolino, Flirt oraz Impuls. Czas przejazdu z i do Krakowa wyniesie ok 6 godzin. W pociągach PKP IC będzie dostępna również oferta gastronomiczna „Wars”. Ponadto przewoźnik PKP IC przygotuje dla każdego pielgrzyma specjalne opaski identyfikacyjne z nazwą pociągu, którym dana grupa uda się do Krakowa i z powrotem.
W związku z OGRANICZONĄ ILOŚCIĄ MIEJSC w pociągach proszę o ostateczne potwierdzenie ilości pielgrzymów z danej parafii do 13 MAJA.
Opiekunów grup zorganizowanych, którzy zadeklarowali chęć skorzystania z transportu kolejowego prosimy o wpłatę 40 zł bezzwrotnej zaliczki od osoby NAJPÓŹNIEJ do 13 maja, a całość kwoty do 17 czerwca.
W związku z kwestiami natury formalno – prawnej zostanie podany nowy numer konta na który należy wpłacać pieniądze za przejazd. Dokładne dane konta zostaną przesłane w oddzielnym komunikacie. Dla grup, które wyjeżdżają do lub wracają z Krakowa w inne dni niż 25 i 31 lipca istnieje możliwość zakupienia za 150 zł biletu ważnego od 15 lipca do 10 sierpnia w 3 dowolnie wybranych pociągach kategorii TLK oraz Intercity (nie wliczają się w to pociągi Pendolino oraz Międzynarodowe).
Wszelkie pytania prosimy kierować do ks. Piotra Wulgarisa
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Artur Miroński
Odpowiedzialny za system zapisów na   ŚDM 2016
w Archidiecezji Gdańskiej

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 27 kwietnia 2016 r.
Informacja o systemie zapisów na krakowskie uroczystości ŚDM


INSTRUKCJA REJESTRACJI GRUP
ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ NA ŚDM KRAKÓW 2016


Archidiecezjalny Komitet Koordynujący przygotowania do ŚDM w Archidiecezji Gdańskiej pragnie przypomnieć wszystkim zainteresowanym procedurę rejestracji grup młodzieży Archidiecezji Gdańskiej chcących uczestniczyć w ŚDM w Krakowie.

1)Opiekun grupy zgłasza się poprzez e-mail do Koordynatora zapisów (ks. Artur Miroński), na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w temacie pisząc REJESTRACJA, natomiast w treści wiadomości podając nazwę grupy oraz adres email opiekuna grupy wraz z jego imieniem i nazwiskiem.
2)Po aktywacji konta grupy, wysłana zostanie wiadomość systemowa, która zawiera link do ustalenia hasła dla konta grupy.
3)Po kliknięciu w adres zawarty w linku ww. wiadomości, opiekun grupy ustala hasło.
4)Po ustaleniu hasła, należy zalogować się na stronie rejestracyjnej (kra-kow2016.com -> dołącz -> rejestracja (w dół) -> system rejestracyjny -> zaloguj) lub klikając w linki https://register.wyd.va/Welcome/?lang=pl
5)Po zalogowaniu należy samodzielnie uzupełnić dane grupy
6)Do momentu potwierdzenia zgłoszenia i płatności można dowolnie edytować dane.
7)Płatność jest ostatnim etapem rejestracji po jej dokonaniu nie ma możliwości edytować grupy.

Rejestracja nie obejmuje dojazdu do Krakowa, ten należy zorganizować we własnym zakresie (pomoc w transporcie kolejowym ks. Piotr Wulgaris: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).
Osoby niepełnoletnie muszą mieć przydzielonego pełnoletniego opiekuna i posiadać wypełniony formularz (do pobrania w czasie rejestracji)
Księżą rejestrują się w ramach własnych grup poprzez wypełnienie specjalnego formularza również dostępnego w czasie dokonywania rejestracji.
Grupy rejestrujące się przez diecezję i wybierające jeden z pakietów A (A1, A2, A3, A4) mają 10% zniżki. Jest to zniżka tylko dla polskich grup, zarejestrowanych przez diecezję. Należy samemu odliczyć sobie 10% od kwoty całkowitej i wpłacić na konto.

cena pakietu PLN         zniżka 10% PLN
A.1              690                               621
A.1+            760                               684
A.2              590                               531
A.3              490                               441
A.3+            520                               468
A.4              190                               171

Rejestracja jest możliwa tylko do dnia 28 czerwca 2016 r.
Szczegółowych informacji i pomoc w rejestracji (w miarę dostępności) udziela ks. Artur Miroński pod telefonem 790715315.


/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Artur Miroński
Odpowiedzialny za system zapisów na   ŚDM 2016
w Archidiecezji Gdańskiej

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 25 kwietnia 2016 r.

Forum
Cum Petro et sub Petro, czyli dlaczego warto być katolikiem?


Duszpasterstwo Parafii pw. św. Brata Alberta w Gdańsku Przymorzu, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, organizuje forum zatytułowane Cum Petro et sub Petro, czyli dlaczego warto być katolikiem? Goście forum: ks. Krystian Wilczyński, o. Adam Szustak OP i młodzi katolicy spróbują zmierzyć się z pytaniami: czy ma znaczenie to, w jaki sposób wierzę w Chrystusa? po co papież i hierarchia? co jest takiego niezwykłego w byciu katolikiem? jak młody człowiek ma przeżywać swój katolicyzm?
Forum odbędzie się 11 maja 2016 r., o godz. 19.30 w kościele pw. św. Brata Alberta w Gdańsku Przymorzu (ul. Olsztyńska 2).

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 19 kwietnia 2016 r.

348 PIESZA PIELGRZYMKA OLIWSKA DO WEJHEROWA
6 – 8 maja 2016


348 Piesza Pielgrzymka Oliwska z Feretronem Matki Bożej Oliwskiej do Wejherowa wyruszy z Archikatedry Oliwskiej na trzydniowy szlak w piątek 6 maja br. po Mszy św. o godz. 7.00. Powrót pielgrzymów w niedzielę 8 maja ok. godz. 21.00.
Do uczestnictwa w pielgrzymce zapraszamy duszpasterzy, młodzież i dorosłych.

INFORMACJE:

W piątek, 6 maja około godz. 10.30 pielgrzymka zatrzymuje się przy Kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej, o godz. 12.30 przy Kościele pw. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, o godz. 15.15 przy kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie i o godz. 18.30 w kościele pw. św. Mikołaja w Szemudzie (nocleg).
Księżom Proboszczom będziemy wdzięczni za powitanie i serdeczne przyjęcie pielgrzymów. Tradycyjnie zwracamy się też z prośbą o zorganizowanie w powyższych parafiach grup, które włączyłyby się w Pielgrzymkę do Sanktuarium w Wejherowie.

Ks. Waldemar Waluk, Ks. Łukasz Grelewicz
organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej
/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 21 kwietnia 2016 r.

List pasterski Episkopatu Polski
o posłudze charytatywnej w Roku Miłosierdzia
MIŁOSIERNI CZYNEM


Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, […]
bo paść ich będzie Baranek (Ap 7,16-17).

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia,
przeżywamy Rok Miłosierdzia, którego jednym z celów jest ożywienie posługi charytatywnej w Kościele. Papież Franciszek w bulli Misericordiae Vultus skierował do wiernych Kościoła gorący apel: „O jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas” (MV 5). Obowiązkiem Kościoła nie jest wyręczenie państwa z opieki socjalnej nad ludźmi potrzebującymi pomocy. Jednak ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji Kościół stara się nieść balsam miłosierdzia. Czyni to poprzez głoszenie Ewangelii miłosierdzia, wprowadzanie w doświadczenie Bożej miłości na drodze posługi sakramentalnej, ale także poprzez adekwatne do potrzeb uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego.

1. W Polsce wciąż są ludzie ubodzy

Trwająca już ćwierć wieku transformacja społeczno-ustrojowa i gospodarcza w Polsce nie wszystkim obywatelom przyniosła poprawę bytu. Owszem, niektórym z nich udało się osiągnąć awans cywilizacyjny i podnieść niekiedy nawet znacznie swoją stopę życiową. Należy jednak pamiętać, iż w porównaniu z państwami Europy Zachodniej wciąż jesteśmy społeczeństwem ludzi ubogich.
Miarą wartości systemu społeczno-politycznego państwa jest troska o najsłabsze ogniwo w społeczeństwie. Dojrzałe społeczeństwo dba o wszystkich swoich członków, wspiera słabych i stwarza dla nich szanse rozwojowe. Pomoc ludziom potrzebującym jest zadaniem nie tylko władz państwowych i samorządowych, lecz także organizacji „non-profit”, które są wiarygodnym miernikiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w poszczególnych krajach. Zakres ubóstwa w Polsce jest również dużym wyzwaniem dla Kościoła, który poprzez swoje instytucje, zwłaszcza parafie, zakony, Caritas, Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz inne stowarzyszenia i fundacje, ale także przez bezpośrednie działanie swoich wyznawców spieszy z pomocą ludziom potrzebującym. Skala ubóstwa w społeczeństwie polskim pokazuje, jak wciąż bardzo potrzebne jest zaangażowanie charytatywne Kościoła.
Głównym celem misji Kościoła jest wprowadzenie wiernych do wspólnoty Bosko-ludzkiej miłości oraz stałe ich wspieranie, by w tej wspólnocie wytrwali aż do śmierci i przejścia do krainy wiecznej miłości, gdzie „nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, […] bo paść ich będzie Baranek” (Ap 7,16-17). Przechodząc więc w tym roku Jubileuszu Miłosierdzia przez drzwi kościołów stacyjnych, modlimy się nie tylko o zyskanie odpustu zupełnego dla zgładzenia zaciągniętych przez nas win i kar, ale także o to, by brama roku jubileuszowego okazała się dla nas bramą miłosierdzia. Żeby tak się stało, należy pełnić miłosierdzie nie tylko słowem i modlitwą, lecz przede wszystkim czynem, bo jak zapewnia nas sam Zbawiciel: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

2. Chrześcijańska caritas

Papież Benedykt XVI w Encyklice Caritas in veritate oddał istotę caritas chrześcijańskiej w następujących słowach: „Caritas to miłość przyjęta i darowana. Jest ona «łaską». Jej źródłem jest krynicznie czysta miłość Ojca do Syna, w Duchu Świętym. To miłość, którą Syn wylewa na nas. To miłość stwórcza, dzięki której istniejemy; to miłość odkupieńcza, dzięki której jesteśmy nowym stworzeniem. Miłość objawiona i urzeczywistniona przez Chrystusa (por. J 13, 1) oraz «rozlana w sercach naszych przez Ducha Świętego» (Rz 5, 5). Powołanie do miłości każdego chrześcijanina ma zatem swą podstawę we wszystko ogarniającej miłości Boga do ludzi, którzy są zobowiązani na tę miłość odpowiedzieć i rozszerzać ją w świecie. Najlepszym świadectwem o miłości Bożej w życiu doczesnym jest miłość bliźniego (por. 1 J 4, 20), a jej szczególnym przejawem jest posługa charytatywna, którą Kościół od początku uważał za swoje prawo i niezbywalny obowiązek (por. DA 8)”.
Kościół w Polsce, wierny miłości, jaką Bóg rozlał w naszych sercach przed tysiącem lat w momencie Chrztu, podejmuje wyzwanie wynikające z wielorakich przejawów biedy materialnej, społecznej i duchowej. Dzieli się miłością, która ma swoje źródło w Bogu i przyjmuje różne formy miłości bliźniego, pomocy charytatywnej, obejmującej nie tylko swoich wiernych, ale także potrzebujących braci i siostry w innych krajach, nie pomijając także wyznawców innych wyznań i religii. Kościół w Polsce stara się rozwijać spontaniczne i zorganizowane formy pomocy potrzebującym, pamiętając przy tym, że największą biedą człowieka jest brak wiary w Boga, który „jest miłością” (1 J 4, 8).
W posłudze charytatywnej Kościół stara się być dla świata znakiem tej miłości, którą jest żywy Chrystus. Dlatego postrzega cel tej działalności nie tylko we wspomaganiu człowieka w biedzie doczesnej, lecz we wskazywaniu mu nadprzyrodzonego źródła miłości. Posługa miłości w Kościele ma na uwadze obronę wolności i godności człowieka. Polega na przywracaniu wolności utraconej na skutek zgubnych nałogów lub złych decyzji człowieka. Kościół przez posługę miłości stara się także chronić zagrożoną godność człowieka w podeszłym wieku, chorego, niepełnosprawnego, samotnego, uzależnionego lub wykluczonego społecznie, a także tego jeszcze nienarodzonego.

3. Wiara wyraża się w czynach

W ponad tysiącletniej historii naszego narodu Kościół zapoczątkował bezinteresowną pomoc bliźniemu i mimo zmieniających się warunków kontynuuje dzieła miłosierdzia. W Polsce Kościół prowadzi obecnie ponad 800 charytatywnych instytucji, które realizują ponad 5 tysięcy różnego rodzaju dzieł charytatywnych. Dzieła te prowadzą diecezje, żeńskie i męskie zakony, parafie jak również katolicy świeccy w formie różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń. Te dzieła powstają dzięki zaangażowaniu i pracy konkretnych ludzi Kościoła, którzy nieraz całe swoje życie poświęcają posłudze charytatywnej. W dzieła miłosierdzia jest zaangażowanych ponad 30 tys. pracowników instytucji charytatywnych. Wśród nich są księża, osoby konsekrowane i świeccy, którzy razem z ponad 80 tysiącami wolontariuszy pracują w kościelnych hospicjach, noclegowniach, wydają posiłki, opiekują się dziećmi, osobami starszymi, uzależnionymi oraz niepełnosprawnymi. Poprzez wsparcie finansowe w ich miłosiernej posłudze uczestniczy cały Kościół i obejmuje pomocą 3 miliony potrzebujących.
Na szczególną uwagę zasługuje miłosierdzie świadczone tym, których mamy wokół siebie. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy pomocowe podejmowane w naszych parafiach, takie jak roznoszenie Komunii św. chorym, odwiedzanie i pomoc pielęgnacyjna chorym, przygotowywanie paczek dla ubogich rodzin, wydawanie posiłków, odzieży, butów, itp. Dzięki ponad 60 tysiącom organizacji działającym w parafiach pomoc charytatywna dociera do ponad pół miliona osób. W tych wspólnotach ludzie potrzebujący znajdują duchowe i moralne wsparcie.
Budowanie Kościoła jako wspólnoty miłości braterskiej i wzajemnej solidarności to wielkie zadanie uczniów Chrystusa. Realizacja tego zadania wymaga od wszystkich ludzi Kościoła – jak uczył przed laty św. Jan Paweł II – otwartości na dar Bożej miłości oraz poszerzenia swojej „wyobraźni miłosierdzia, której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim tak, aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr” (Novo Millennio Ineunte, 50). Papież Franciszek dopowiada dziś, iż miłosierdzie stanowi istotę Ewangelii, a przez to także naszej wiary, ponieważ miłosierdzie jest „siłą, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem” (Misericordia Vultus 6).
Instytucjom i wszystkim zaangażowanym w dzieła charytatywne, pracownikom i wolontariuszom oraz wszystkim ludziom dobrej woli udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
obecni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
w Poznaniu w dniu 15 kwietnia 2016 r.

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 28 kwietnia 2016 r.

VI Forum „Młodzi i Miłość”
Stadion Energa Gdańsk
09 maja 2016

Czcigodni Duszpasterze Młodzieży i Katecheci!


Dla wielu młodych ludzi świat postrzegany jest przez pryzmat uczuć i popędów. W takim ujęciu odczytywanie porządku dobra i zła może łatwo zostać zastąpione podejmowaniem decyzji tylko pod wpływem emocji. Prowadzi to do nara-stających trudności w budowaniu dojrzałych więzi oraz rozmaitych uzależnień. Istnieje zatem pilna potrzeba ukazania sposobów tworzenia trwałych relacji opartych o  zrozumienie własnych uczuć, a zarazem uznania obiektywnych wartości i zasad. W tym celu przez siedemnaście lat organizowaliśmy w Gdańsku Matemblewie Festiwal „Młodzi i Miłość”. Kontynuacją tej inicjatywy jest Forum „Młodzi i Miłość”, którego ostatnia edycja zgromadziła ok 1300 osób.

Zapraszamy na VI Forum „Młodzi i Miłość” w dniu 9 maja 2016r. w godz. 18:00-22:00, w Sali Atom Club na terenie stadionu Energa Gdańsk w Gdańsku Letnicy. Autorzy wielu książek na temat relacji - Mariola i Piotr Wołochowicze podejmą temat: „Pole minowe ludzkiej seksualności”. Usłyszymy tak-że świadectwo popularnego muzyka rockowego - Roberta Friedricha Litzy. Imprezę, na którą jest wstęp wolny, wzbogaci występ zespołu „Kierunek Niebo”. Na miejscu będzie możliwość nabycia publikacji zaproszonych autorów. Wydarzenie to będzie okazją do zainteresowania uczestników Światowymi Dniami Młodzieży.


/-/ Ks. Rafał Dettlaff

Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Zbigniew Drzał
Proboszcz Parafii
pw. św. Anny i Joachima
w Gdańsku-Letnicy

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 21 kwietnia 2016 r.

List pasterski Episkopatu Polski
o posłudze charytatywnej w Roku Miłosierdzia
MIŁOSIERNI CZYNEM


Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, […]
bo paść ich będzie Baranek (Ap 7,16-17).

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia,
przeżywamy Rok Miłosierdzia, którego jednym z celów jest ożywienie posługi charytatywnej w Kościele. Papież Franciszek w bulli Misericordiae Vultus skierował do wiernych Kościoła gorący apel: „O jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas” (MV 5). Obowiązkiem Kościoła nie jest wyręczenie państwa z opieki socjalnej nad ludźmi potrzebującymi pomocy. Jednak ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji Kościół stara się nieść balsam miłosierdzia. Czyni to poprzez głoszenie Ewangelii miłosierdzia, wprowadzanie w doświadczenie Bożej miłości na drodze posługi sakramentalnej, ale także poprzez adekwatne do potrzeb uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego.

1. W Polsce wciąż są ludzie ubodzy

Trwająca już ćwierć wieku transformacja społeczno-ustrojowa i gospodarcza w Polsce nie wszystkim obywatelom przyniosła poprawę bytu. Owszem, niektórym z nich udało się osiągnąć awans cywilizacyjny i podnieść niekiedy nawet znacznie swoją stopę życiową. Należy jednak pamiętać, iż w porównaniu z państwami Europy Zachodniej wciąż jesteśmy społeczeństwem ludzi ubogich.
Miarą wartości systemu społeczno-politycznego państwa jest troska o najsłabsze ogniwo w społeczeństwie. Dojrzałe społeczeństwo dba o wszystkich swoich członków, wspiera słabych i stwarza dla nich szanse rozwojowe. Pomoc ludziom potrzebującym jest zadaniem nie tylko władz państwowych i samorządowych, lecz także organizacji „non-profit”, które są wiarygodnym miernikiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w poszczególnych krajach. Zakres ubóstwa w Polsce jest również dużym wyzwaniem dla Kościoła, który poprzez swoje instytucje, zwłaszcza parafie, zakony, Caritas, Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz inne stowarzyszenia i fundacje, ale także przez bezpośrednie działanie swoich wyznawców spieszy z pomocą ludziom potrzebującym. Skala ubóstwa w społeczeństwie polskim pokazuje, jak wciąż bardzo potrzebne jest zaangażowanie charytatywne Kościoła.
Głównym celem misji Kościoła jest wprowadzenie wiernych do wspólnoty Bosko-ludzkiej miłości oraz stałe ich wspieranie, by w tej wspólnocie wytrwali aż do śmierci i przejścia do krainy wiecznej miłości, gdzie „nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, […] bo paść ich będzie Baranek” (Ap 7,16-17). Przechodząc więc w tym roku Jubileuszu Miłosierdzia przez drzwi kościołów stacyjnych, modlimy się nie tylko o zyskanie odpustu zupełnego dla zgładzenia zaciągniętych przez nas win i kar, ale także o to, by brama roku jubileuszowego okazała się dla nas bramą miłosierdzia. Żeby tak się stało, należy pełnić miłosierdzie nie tylko słowem i modlitwą, lecz przede wszystkim czynem, bo jak zapewnia nas sam Zbawiciel: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

2. Chrześcijańska caritas

Papież Benedykt XVI w Encyklice Caritas in veritate oddał istotę caritas chrześcijańskiej w następujących słowach: „Caritas to miłość przyjęta i darowana. Jest ona «łaską». Jej źródłem jest krynicznie czysta miłość Ojca do Syna, w Duchu Świętym. To miłość, którą Syn wylewa na nas. To miłość stwórcza, dzięki której istniejemy; to miłość odkupieńcza, dzięki której jesteśmy nowym stworzeniem. Miłość objawiona i urzeczywistniona przez Chrystusa (por. J 13, 1) oraz «rozlana w sercach naszych przez Ducha Świętego» (Rz 5, 5). Powołanie do miłości każdego chrześcijanina ma zatem swą podstawę we wszystko ogarniającej miłości Boga do ludzi, którzy są zobowiązani na tę miłość odpowiedzieć i rozszerzać ją w świecie. Najlepszym świadectwem o miłości Bożej w życiu doczesnym jest miłość bliźniego (por. 1 J 4, 20), a jej szczególnym przejawem jest posługa charytatywna, którą Kościół od początku uważał za swoje prawo i niezbywalny obowiązek (por. DA 8)”.
Kościół w Polsce, wierny miłości, jaką Bóg rozlał w naszych sercach przed tysiącem lat w momencie Chrztu, podejmuje wyzwanie wynikające z wielorakich przejawów biedy materialnej, społecznej i duchowej. Dzieli się miłością, która ma swoje źródło w Bogu i przyjmuje różne formy miłości bliźniego, pomocy charytatywnej, obejmującej nie tylko swoich wiernych, ale także potrzebujących braci i siostry w innych krajach, nie pomijając także wyznawców innych wyznań i religii. Kościół w Polsce stara się rozwijać spontaniczne i zorganizowane formy pomocy potrzebującym, pamiętając przy tym, że największą biedą człowieka jest brak wiary w Boga, który „jest miłością” (1 J 4, 8).
W posłudze charytatywnej Kościół stara się być dla świata znakiem tej miłości, którą jest żywy Chrystus. Dlatego postrzega cel tej działalności nie tylko we wspomaganiu człowieka w biedzie doczesnej, lecz we wskazywaniu mu nadprzyrodzonego źródła miłości. Posługa miłości w Kościele ma na uwadze obronę wolności i godności człowieka. Polega na przywracaniu wolności utraconej na skutek zgubnych nałogów lub złych decyzji człowieka. Kościół przez posługę miłości stara się także chronić zagrożoną godność człowieka w podeszłym wieku, chorego, niepełnosprawnego, samotnego, uzależnionego lub wykluczonego społecznie, a także tego jeszcze nienarodzonego.

3. Wiara wyraża się w czynach

W ponad tysiącletniej historii naszego narodu Kościół zapoczątkował bezinteresowną pomoc bliźniemu i mimo zmieniających się warunków kontynuuje dzieła miłosierdzia. W Polsce Kościół prowadzi obecnie ponad 800 charytatywnych instytucji, które realizują ponad 5 tysięcy różnego rodzaju dzieł charytatywnych. Dzieła te prowadzą diecezje, żeńskie i męskie zakony, parafie jak również katolicy świeccy w formie różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń. Te dzieła powstają dzięki zaangażowaniu i pracy konkretnych ludzi Kościoła, którzy nieraz całe swoje życie poświęcają posłudze charytatywnej. W dzieła miłosierdzia jest zaangażowanych ponad 30 tys. pracowników instytucji charytatywnych. Wśród nich są księża, osoby konsekrowane i świeccy, którzy razem z ponad 80 tysiącami wolontariuszy pracują w kościelnych hospicjach, noclegowniach, wydają posiłki, opiekują się dziećmi, osobami starszymi, uzależnionymi oraz niepełnosprawnymi. Poprzez wsparcie finansowe w ich miłosiernej posłudze uczestniczy cały Kościół i obejmuje pomocą 3 miliony potrzebujących.
Na szczególną uwagę zasługuje miłosierdzie świadczone tym, których mamy wokół siebie. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy pomocowe podejmowane w naszych parafiach, takie jak roznoszenie Komunii św. chorym, odwiedzanie i pomoc pielęgnacyjna chorym, przygotowywanie paczek dla ubogich rodzin, wydawanie posiłków, odzieży, butów, itp. Dzięki ponad 60 tysiącom organizacji działającym w parafiach pomoc charytatywna dociera do ponad pół miliona osób. W tych wspólnotach ludzie potrzebujący znajdują duchowe i moralne wsparcie.
Budowanie Kościoła jako wspólnoty miłości braterskiej i wzajemnej solidarności to wielkie zadanie uczniów Chrystusa. Realizacja tego zadania wymaga od wszystkich ludzi Kościoła – jak uczył przed laty św. Jan Paweł II – otwartości na dar Bożej miłości oraz poszerzenia swojej „wyobraźni miłosierdzia, której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim tak, aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr” (Novo Millennio Ineunte, 50). Papież Franciszek dopowiada dziś, iż miłosierdzie stanowi istotę Ewangelii, a przez to także naszej wiary, ponieważ miłosierdzie jest „siłą, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem” (Misericordia Vultus 6).
Instytucjom i wszystkim zaangażowanym w dzieła charytatywne, pracownikom i wolontariuszom oraz wszystkim ludziom dobrej woli udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
obecni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
w Poznaniu w dniu 15 kwietnia 2016 r.

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 22 kwietnia 2016 r.

KOMUNIKAT
Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego
z prośbą o modlitwę w intencji
przebywającego w szpitalu
Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego


Umiłowani!
W tym roku przeżywamy 60. rocznicę święceń kapłańskich i 33. rocznicę święceń biskupich Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia Księdza Arcybiskupa zwracam się do Was wszystkich – drodzy kapłani i wierni – z prośbą o szczególną modlitwę w intencji wieloletniego Pasterza Archidiecezji Gdańskiej, aby dobry i miłosierny Pan był jego umocnieniem i uzdrowieniem.
Odwiedzając Księdza Arcybiskupa Tadeusza w szpitalu zapewniłem go o bliskości i wsparciu nas wszystkich.
Bardzo proszę, aby w tych dniach nasza modlitwa za niego nie ustawała. Prośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, aby wyprosiła mu u swojego Syna łaskę nadziei i siły, bowiem stan jego zdrowia jest bardzo ciężki.

/-/ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 19 kwietnia 2016 r.

348 PIESZA PIELGRZYMKA OLIWSKA DO WEJHEROWA
6–8 maja 2016

348 Piesza Pielgrzymka Oliwska z Feretronem Matki Bożej Oliwskiej do Wejherowa wyruszy z Archikatedry Oliwskiej na trzydniowy szlak w piątek 6 maja br. po Mszy św. o godz. 7.00. Powrót pielgrzymów w niedzielę 8 maja ok. godz. 21.00.
Do uczestnictwa w pielgrzymce zapraszamy duszpasterzy, młodzież i dorosłych.

Prosimy o powiadomienie w ogłoszeniach duszpasterskich w niedzielę 1 maja.

INFORMACJE:

W piątek, 6 maja około godz. 10.30 pielgrzymka zatrzymuje się przy Kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej, o godz. 12.30 przy Kościele pw. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, o godz. 15.15 przy kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie i o godz. 18.30 w kościele pw. św. Mikołaja w Szemudzie (nocleg).
Księżom Proboszczom będziemy wdzięczni za powitanie i serdeczne przyjęcie pielgrzymów. Tradycyjnie zwracamy się też z prośbą o zorganizowanie w po-wyższych parafiach grup, które włączyłyby się w Pielgrzymkę do Sanktuarium w Wejherowie.

Ks. Waldemar Waluk, Ks. Łukasz Grelewicz
organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii

/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 21 kwietnia 2016 r.

Zbiórka na rzecz Ukrainy w Archidiecezji Gdańskiej
1 maja 2016


W kościołach całej Europy odbędzie się specjalna zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy. Do jej zorganizowania wezwał Ojciec Święty Franciszek na początku kwietnia. Przypomnieli o tym polscy biskupi.
„W odpowiedzi na apel Papieża, biskupi proszą o to, aby wesprzeć duchowo i materialnie sąsiadów zza wschodniej granicy. Zachęcają też do modlitwy o pokój na Ukrainie” – czytamy w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy w polskich kościołach będzie miała miejsce, tak jak w całej Europie, 24 kwietnia, natomiast w Archidiecezji Gdańskiej, ze względu na akcję Pola Nadziei wspierającą podopiecznych hospicjów, odbędzie się ona w niedzielę 1 maja br.    
„Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy” - apelował Ojciec Święty 3 kwietnia w Watykanie.
Konflikt na Ukrainie trwa od wiosny 2014 roku. W regionach najbardziej dotkniętych skutkami konfliktu znajduje się około 3 milionów osób. Są to przede wszystkim osoby starsze, które nie były w stanie opuścić strefy walk. Wiele dzieci nie może uczęszczać do szkoły. Co czwarte dziecko na Ukrainie jest wysiedleńcem. W wyniku konfliktu zostało uszkodzonych około 15 000 domów, a 1 000 zupełnie zniszczono. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało też 120 centrów sanitarnych. Brakuje żywności i lekarstw. Pogarsza się ogólna sytuacja ekonomiczna.
Fundusze zebrane w kościołach Europy będą przeznaczone na przygotowywane przez Stolicę Apostolską projekty wsparcia najbardziej potrzebujących na Ukrainie.


/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii

/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 08 kwietnia 2016 r.

Adhortacja apostolska
AMORIS  LAETITIA


Dziś w Watykanie ukazała się posynodalna adhortacja apostolska AMORIS LAETITIA (Radość miłości) Ojca Świętego Franciszka o miłości w rodzinie, która skierowana jest do biskupów, kapłanów i diakonów, do osób konsekrowanych, do małżonków chrześcijańskich i do wiernych świeckich.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym dokumentem papieskim, którego oficjalny tekst w j. polskim znajduje się tutaj:

http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20160319_amoris-laetitia.html

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii

/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 01 kwietnia 2016 r.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie pełnej ochrony życia człowieka


Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka. 
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Warszawa, dnia 30 marca 2016 r.


/-/ Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP
/-/ Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP
/-/ Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

 

Kliknij tutaj aby uzyskać wszelkie informacje

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 29 lutego 2016 r.

Konkurs „My od Mieszka i Chrobrego”

Z okazji jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski redakcje katolickich czasopism dla dzieci i młodzieży ogłosiły wspólny konkurs pod hasłem: „My od Mieszka i Chrobrego”.
Zadaniem uczestników jest odbycie podróży w czasie i  przeniesienie się aż do roku 966. Po wylądowaniu w grodzie poznańskim lub gnieźnieńskim spotyka-ją księcia Mieszka I oraz jego syna Bolesława Chrobrego, którzy przekażą przez nich specjalną wiadomość dla nas, współczesnych. JAKA to będzie wiadomość? Odpowiedź zależy od inwencji i wyobraźni uczestników konkursu.
Do udziału w nim zapraszamy: dzieci przedszkolne i szkolne, młodzież gimnazjalną i licealną, grupy zorganizowane oraz indywidualnych uczestników.
I grupa przedszkolaki oraz klasy 1–3 – mają do wykonania pracę plastyczną w dowolnej technice.
II grupa klasy 4–6 –  przygotowują „Dziennik podróży” – objętość od 5 do 10 stron.
III grupa klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz grupy ministranckie i parafialne – kręcą film klasy oraz grupy zorganizowane – od 10 do 12 minut; uczestnicy indywidualni – od 3 do 5 minut.

Konkurs rozpoczyna się 1 marca i trwa do 30 kwietnia (liczy się data stempla pocztowego).
Nagrodą jest wycieczka klasowa lub indywidualna do Poznania. W ramach wycieczki zwiedzanie Bramy Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), zwiedzanie katedry poznańskiej i jej podziemi oraz przejazd tramwajem Traktem Królewskim.
Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się 29 maja, podczas uroczystych obchodów Dnia Dziecka, na Ostrowie Tumskim, pod Katedrą Poznańską.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 11 lutego 2016 r.

Komunikat o weekendowym kursie dla narzeczonych
w Parafii pw. św. Anny i Joachima w Gdańsku-Letnicy


Czcigodni  Księża Proboszczowie!

W dniach 15 – 17. 04. oraz 3 - 5. 06. 2016 r. odbędą się w Parafii św. An-ny i Joachima w Gdańsku Letnicy (obok stadionu Energa Gdańsk) dwie serie weekendowego kursu dla narzeczonych „Czystość Serca”. Zajęcia będą prowadzone przez duszpasterza, doradców rodzinnych i kilka małżeństw, które od wielu lat prowadzą tego typu rekolekcje.                                 
Uczestnictwo w weekendzie pozwala na otrzymanie zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego. Uprzejmie prosimy o przekazanie wiadomości narzeczonym, zainteresowanym taką formą przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Wszelkie dodatkowe informacje umieszczone są na załączonym plakacie.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Zbigniew Drzał
Proboszcz Parafii w Letnicy

KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

„Czystość Serca”

czyli

BOŻY PLAN WOBEC LUDZKIEJ MIŁOŚCI

TERMINY dwóch edycji:

a) 15 – 17.04.2016r.

b) 3 - 5.06.2016r.

Początek w piątek o godz. 18.00,

zakończenie w niedzielę Mszą św. o godz. 11.00

----------------------------------------------------

Zapraszamy narzeczonych, a także młode pary małżeńskie do udziału w niezwykłym weekendzie,

który stanowi alternatywną formę kursu przedmałżeńskiego, bądź jego uzupełnienie. Dzięki temu będziecie mogli:

Ø odkryć duchowość małżeństwa

Ø lepiej zrozumieć Wasze potrzeby emocjonalne

Ø poznać zasady komunikacji w małżeństwie i  rodzinie

Uczestnicy będą pracować w parach, a kurs poprowadzi ekipa złożona z:

duszpasterza ( ks. Zbigniew Drzał ), kilku małżeństw

oraz doradców małżeńskich

--------------------------------------------------- Miejsce:

Dom Parafialny przy kościele św. Anny i Joachima w Gdańsku Letnicy ( obok stadionu Energa Gdańsk ).

Koszt udziału (materiały, obiad i kolacja w sobotę, kawa i herbata oraz poczęstunek w przerwach):

90 zł od osoby. Opłata na miejscu.

Zgłoszenia i bliższe informacje:

Katarzyna Matulewicz-Wójcik, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

( zgłoszenia przyjmujemy do 5.04.2016 r.)

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 04 grudnia 2015 r.

KOMUNIKAT
o możliwości uzyskania odpustu zupełnego
w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia
oraz dodatkowych uprawnieniach
związanych z sakramentem pokuty i pojednania


Bullą Misericordiae vultus (Oblicze Miłosierdzia) Papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W dokumencie tym oraz w wytycznych dotyczących odpustów i sakramentu pokuty, zawartych w liście Papieża do Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji czytamy, że w Roku Jubileuszowym, który trwa od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. wierni mogą czerpać z duchowego skarbca Kościoła i uzyskiwać odpusty. Odpust można zyskać raz dziennie dla siebie lub dla zmarłych. Aby uzyskać łaskę odpustu zupełnego należy spełnić zwyczajne warunki określone przez Kościół oraz dodatkowo wypełnić warunki dotyczące Roku Jubileuszowego. Przypominamy, iż zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego to:
1. sakramentalna spowiedź,
2. Komunia Eucharystyczna,
3. modlitwa według intencji Ojca świętego („Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” lub inna),
4. wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego
(gdy brak któregokolwiek z w/w elementów odpust będzie częściowy).

Dodatkowe warunki związane z odpustem zupełnym w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia można spełnić na cztery różne sposoby:

5a. Wszyscy wierni
- pielgrzymka do Drzwi Świętych (Bram Miłosierdzia) w jednej z 4 Bazylik Większych w Rzymie lub w katedrze lub w kościele wyznaczonym przez biskupa,
- uczestnictwo we Mszy Świętej,
- refleksja nad miłosierdziem,
- odmówienie wyznania wiary („Wierzę w Boga” lub „Wierzę w Jednego Boga”),
- modlitwa za papieża.

5b. Wszyscy wierni
- wykonanie jednego lub kilku uczynków miłosierdzia co do duszy lub ciała,
- zaangażowanie w życie miłosierdziem, aby otrzymać łaskę pełnego i głębokiego przebaczenia mocą miłości Ojca.

5c. Więźniowie
- szczerze pragną na nowo włączyć się w życie społeczeństwa,
- traktowanie przejścia przez drzwi celi jako przejście przez Drzwi Święte,
- nawiedzą kaplicę więzienną,
- uczestnictwo we Mszy Świętej,
- refleksja nad miłosierdziem,
- odmówienie wyznania wiary („Wierzę w Boga” lub „Wierzę w Jednego Boga”),
- modlitwa za papieża.

5d. Chorzy, starsi, samotni
- przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją swojej choroby i cierpienia,
- Komunia Święta lub uczestnictwo we Mszy Świętej i modlitwie wspólnotowej również za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Jednocześnie przypominamy, że na mocy Bulli Misericordiae vultus każdy kapłan w Roku Jubileuszowym może rozgrzeszać z grzechu aborcji, a osoby, które przystąpią w Roku Miłosierdzia do spowiedzi u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 18 listopada 2014 r.

NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE
List Pasterski Episkopatu Polski
na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski


Drodzy Siostry i Bracia!

W dzisiejszą uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata docierają do nas słowa proroka Daniela o Synu Człowieczym, któremu „powierzono […] panowanie, chwałę i władzę królewską, a [któremu] służyły […] wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie”. (Dn 7,14) Proroctwo to spełniło się w odniesieniu do osoby Chrystusa, który jest „Świadkiem Wiernym, Pierworodnym umarłych i Władcą królów ziemi” (Ap 1,5).

1.Chrzest Polski

Chrystus – jako Początek i Koniec całych ludzkich dziejów – sprawił, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.
W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski (por. Prymas Stefan Wyszyński, „Na Wielkanoc Roku Tysiąclecia Chrztu Polski”, Gniezno 1966).
Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość. Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Społeczne konsekwencje Chrztu Polski pojawiły się 
później, poczynając od rodziny po naród, a nawet po wspólnotę narodów, jaką dzisiaj stanowi dla nas Europa.

2.Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

W Wigilię Paschalną 966 roku, kiedy władca Polan stanął przed chrzcielnicą, zaśpiewano ten wyjątkowy, starożytny hymn: „Weselcie się już, zastępy aniołów w niebie, weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem […], poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!” („Exultet”).
I odtąd – każdego roku w Wigilię Paschalną – Kościół w Polsce śpiewa ten hymn tuż przed odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych; przepiękny hymn, przepełniony radością z dzieła zbawienia, skupiony na Chrystusie, który wyzwala nas ku miłości do Boga i ludzi.
W chwili chrztu świętego każdej i każdego z nas to zbawcze wydarzenie staje się przełomowym momentem naszej osobistej duchowej biografii. Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą do życia w Trójcy Świętej. Jest to nie tylko zanurzenie w poświęconej wodzie, ale prawdziwe zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Pana, w Jego zwycięstwie nad złem. To prawdziwe źródło życia wiecznego dla nas.
Pełne wiary spojrzenie na to przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie sprawia, że przeżycie Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski nie ogranicza się do rozważania zagadnień o charakterze społecznym, kulturowym czy narodowym. Są to z pewnością kwestie ważne, ale to przecież nie te pytania usłyszał Mieszko I, gdy stanął przy chrzcielnicy. Najpierw zapytano go o to, czy wyrzeka się szatana i jego próżnej chwały. Następnie, czy wierzy w Boga Ojca Wszechmogącego, w Jego Jedynego Syna – Jezusa Chrystusa, wcielonego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, w Ducha Świętego, w święty, katolicki i apostolski Kościół, w społeczność świętych i w zmartwychwstanie ciała. Na wszystkie te pytania Mieszko odpowiedział: „Wierzę!”. To samo wyznanie wiary powtarzamy i my 1050 lat później.

3.Millennium Chrztu Polski

Obchodzić Jubileusz Chrztu Polski to świadczyć własnym życiem o Chrystusie. Takie odważne świadectwo w niełatwych czasach PRL-u złożyli katolicy w 1966 roku, w czasie obchodów milenijnych. Pomogła w tym dziewięcioletnia Wielka Nowenna, czyli program duszpasterski opracowany przez Sługę Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej główne hasło rozbrzmiewa po dziś dzień w naszych uszach: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”. 
Ogromna praca duchowa, towarzysząca Millennium Chrztu, zakończyła się uroczystościami na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku. W tym dniu zawierzono Matce Bożej nasz naród na kolejne 1000 lat. Bez tamtego Millennium trudno sobie wyobrazić następne ćwierć wieku polskiej historii: pontyfikat św. Jana Pawła II, wielki ruch „Solidarność” oraz odzyskaną w 1989 roku wolność.
Po pięćdziesięciu latach pasterze Kościoła wraz ze zgromadzonymi wiernymi ponowią ten akt na Jasnej Górze 3 maja 2016 roku, zawierzając Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami naszej duchowej Matce i Królowej.

4.Wyzwanie ekumeniczne

Chrzest jest wydarzeniem, którego nie da się zamknąć tylko w kontekście Kocioła katolickiego. Św. Paweł pisze, że „[…] w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno Ciało” (por. 1Kor 12,13), tworząc jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
Dlatego chrzest czyni chrześcijan, niezależnie od istniejących między nimi podziałów, członkami jednego Ciała Chrystusowego. Tworzy jedność, która nie sprowadza się wyłącznie do obojętnej tolerancji i wzajemnej wiedzy o sobie, lecz spełnia się w wymianie duchowych darów.
Dziękujemy Bogu za przyjętą na początku 2000 r. przez Kościół Katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej „Deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu jako sakramentu jedności”. Jest ona bezprecedensowa w wymiarze Europy i świata, inspiruje do podejmowania następnych kroków zmierzających do zjednoczenia chrześcijan. Jedność Kościoła jest wolą Chrystusa. Mnożenie podziałów czy choćby obojętność wobec nich, jest ciężkim grzechem i antyświadectwem, które pomnaża zgorszenie. Polska przyjęła chrzest w czasie, gdy Kościół w dużej mierze był jeszcze niepodzielony na prawosławie (1054 rok) i kościoły protestanckie (1517 rok). Czy Jezus Chrystus nie wzywa nas do tego, byśmy chcieli nie tylko przeżyć, ale – w takiej mierze, w jakiej to jest możliwe – również przygotować wspólny obchód 1050-lecia tamtego wydarzenia? Czy możemy śpiewać Bogu radosne Te Deum za wydarzenie chrztu inaczej, niż w postawie głębokiego pojednania?

5.Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

Przeżywane przez nas uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski łączą się w rozpoczynającym się roku liturgicznym z jeszcze jedną okolicznością. Jest nią Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia rozumiany jako objawienie się czynnej wiary, potwierdzonej na chrzcie świętym. „W tym Roku Świętym – pisze papież Franciszek –  będziemy mogli doświadczyć otwarcia serc na tych wszystkich, którzy żyją na najbardziej beznadziejnych peryferiach egzystencjalnych, które tak często świat stwarza w sposób dramatyczny. […] Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc. Niech nasze ręce ścisną ich ręce, przygarnijmy ich do siebie, aby poczuli ciepło naszej obecności, przyjaźni i braterstwa. Niech ich krzyk stanie się naszym, tak byśmy razem złamali barierę obojętności, która często króluje w sposób władczy, aby ukryć hipokryzję i egoizm”. (Bulla „Misericordiae vultus” 11.04.2015)
Ojciec Święty polecił, by Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończył 20 listopada 2016 roku w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
W tym czasie połączymy intencje Ojca Świętego z ogólnopolskim aktem przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę. Uczynimy to w podkrakowskich Łagiewnikach 19 listopada 2016 roku, w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Zakończenie

Czeka nas zatem rok liturgiczny pełen duchowych wyzwań. Niech będzie on dla każdej i każdego z nas rokiem prawdziwie błogosławionym. Niech będzie czasem wdzięczności wobec Boga za wspaniałą, ponad tysiącletnią tradycję chrześcijańską naszego narodu; czasem odnowienia przymierza z miłosiernym Bogiem i poddania się powszechnemu panowaniu Chrystusa Króla Wszechświata. Niech stanie się okazją do pogłębienia synowskich więzi z Bogarodzicą, Matką Kościoła i naszą Matką. Niech będzie czasem radosnej nadziei dla młodych, którzy podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Na błogosławiony czas odnowy naszej tożsamości chrzcielnej w Roku Jubileuszowym wszystkim ochrzczonym i przygotowującym się do chrztu z serca błogosławimy.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
obecni na 370. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
w dniu 6 października 2015 r.

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 12 lutego 2014 r.

Zapisy do wolontariatu, który będzie posługiwał podczas Tygodnia w Archidiecezji Gdańskiej
w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016

Wydział Duszpasterstwa Młodzieży informuje, że trwają zapisy do wolontariatu, który będzie posługiwał podczas Tygodnia w Archidiecezji Gdańskiej w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016. Chodzi o dni 20–25 lipca 2016 roku w parafiach Archidiecezji Gdańskiej a nie w Krakowie.

Zapraszamy osoby (na dzień dzisiejszy) pełnoletnie, które mają doświadczenie pracy w wolontariacie, pomagały przy organizacji dużych imprez masowych (takich jak Euro 2012, imprezy miejskie lub sportowe, koncerty, Lednica lub Taize). Kandydaci powinni (przynajmniej w stopniu podstawowym) posługiwać się jednym z języków: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim lub rosyjskim.

Prosimy o pomoc nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni w poprowadzeniu językowych spotkań wyrównawczych dla przyszłych wolontariuszy. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy po studiach lub kursach zarządzania i administracji, mogliby pomóc w opracowaniu planów logistycznych spotkań ŚDM 2016 w naszej Archidiecezji.

Osoby, które będą chciały się zapisać powinny podać następujące dane: imię i nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania, pesel, numer telefonu komórkowego oraz adres mailowy. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

/-/ Ks. Stefan Pasternak
Kanclerz Kurii


/-/ Ks. Krzysztof Nowak

Koordynator Przygotowań do ŚDM

Kuria Metropolitalna Gdańska
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdańsk Oliwa, dnia 30 października 2014 r.

LIST EPISKOPATU POLSKI
o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016

Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry!

Przeżywane dziś święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej przenosi nas myślą do Rzymu i jednoczy w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Bazylika Laterańska bowiem to katedra Biskupa Rzymu, a jednocześnie Matka i Głowa wszystkich kościołów świata. Jest ona symbolem jedności i powszechności całego Kościoła. Szczególnym doświadczeniem tej uniwersalności i jedności są Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 roku odbędą się w Polsce. W tym samym czasie Kościół w naszej Ojczyźnie będzie świętował jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością. Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich.  Ukazując zaś młodym jej wielowiekowe dzieje i stawiając za wzór świadków: świętych i męczenników – możemy ożywić w sobie odpowiedzialność i troskę o kształt wiary i jej miejsce w przyszłości.

1.Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Wyrosły one z troski świętego Jana Pawła II, który niestrudzenie przemierzał ziemię, by szukać młodych ludzi i z ojcowską miłością wychodził im naprzeciw. „Szukałem was, a wy przyszliście do mnie”. Ta wędrówka wspólnoty Kościoła przez miasta i kontynenty trwa nieprzerwanie od trzydziestu lat. Włączają się w nią kolejne pokolenia młodych całego świata.

2.Dlaczego Kraków?

Papież Franciszek zaprosił młodzież do Krakowa, gdzie bije źródło Bożego Miłosierdzia, które jest skutecznym lekarstwem dla poranionych młodych serc. Wraz z Ojcem Świętym przychodzimy dziś, drodzy młodzi, by zaprosić Was na spotkanie z Chrystusem. On jest odpowiedzią na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności. Kościół młodych jest barwny, różnorodny i fascynujący, i dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Jesteście jego ważną częścią. Światowe Dni Młodzieży mogą stać się dla Was początkiem niezwykłej przyjaźni z Chrystusem. Tak, jak wierni apostołowie Bożego Miłosierdzia – święta Siostra Faustyna i święty Jan Paweł II – w krakowskich Łagiewnikach doświadczycie, że tylko miłość wyzwala i leczy, a w miłosierdziu jest jedyna nadzieja i ocalenie.

3.Nie tylko Kraków i nie tylko młodzi

Stworzenie młodym przestrzeni do spotkania z Jezusem jest misją nas wszystkich. Przygotowanie tego wyjątkowego święta wiary, doświadczenia powszechności, różnorodności i bogactwa Kościoła to – jak mówił święty Jan Paweł II – „poważne duchowe zadanie”. „Aby [ŚDM] był owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach, w stowarzyszeniach, ruchach oraz kościelnych wspólnotach młodzieżowych” - podkreślał. Główne spotkanie młodych z Papieżem w Krakowie poprzedzą odbywające się w całej Polsce Dni w Diecezjach. To będzie pierwsze zetknięcie młodzieży świata z naszą kulturą, religijnością, pięknem naszego kraju, gościnnością rodzin, które otworzą przed pielgrzymami drzwi swoich domów. Na drodze przygotowań do ŚDM, Dni w Diecezjach są zarówno „ostatnią prostą”, jak i swoistym prologiem, zapowiedzią radosnych przeżyć, które czekają ich w Krakowie. Wszyscy jesteśmy gospodarzami tego dzieła, dlatego dziś razem dorastamy do tego, by we wspólnocie młodych całego świata dzielić się naszym doświadczeniem wiary i otwierać na świadectwo dawane przez innych.

4.Nie za dwa lata, tylko już od dziś

W trosce o to, by przygotowania do Światowych Dni Młodzieży były dla każdego czasem odkrywania swojego miejsca we wspólnocie Kościoła, już dziś zachęcamy młodych ludzi w całej Polsce do osobistego zaangażowania w to dzieło i służące mu programy duszpasterskie. Od tegorocznej Niedzieli Palmowej przeżywamy pielgrzymkę symboli ŚDM: Krzyża i ikony Matki Bożej. Docierają one wszędzie: nie tylko do kościołów i na miejskie place, ale też do wiosek dziecięcych, domów pomocy społecznej, na uczelnie, do szkół, hospicjów i więzień. To czas łaski dla całego Kościoła w Polsce. Od tego, jak go przeżyjemy, zależą przyszłe owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

5.Zaproszenie do współpracy

Przychodzimy dziś do Was, rodzice i wychowawcy, i prosimy: rozmawiajcie z młodymi! Wraz z nimi z pokorą szukajcie odpowiedzi na ich niepokoje i wątpliwości. Niech czas przygotowań do ŚDM będzie dla Was czasem odkrywania radości dzielenia się świadectwem życia i wiary.

Zwracamy się do Was, duszpasterze i katecheci. Szeroko otwierajcie drzwi przed młodymi, stwórzcie im przestrzeń, by mogli w pełni cieszyć się perspektywą Światowych Dni Młodzieży w Polsce i byli dumni z tego, że są ich gospodarzami. Bądźcie ich wiernymi towarzyszami na drodze dojrzewania do tej roli.

Stajemy przed Wami, chorzy i cierpiący. Jesteście cennym skarbem Kościoła. Wasz krzyż jest dla młodych ludzi znakiem jedności i ofiary. Z pokorą prosimy, oddawajcie go w cichym geście miłości za młodych Polaków, którzy poszukują sensu życia, nierzadko dotkliwie raniąc się po drodze. W Waszych cierpieniach ukryta jest przemieniająca moc uzdrawiania ich serc.

Zwracamy się do Was, siostry i bracia ze zgromadzeń zakonnych, wspólnot kontemplacyjnych, grup modlitewnych. Wspierajcie modlitwą dzieło Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Otoczcie jej płaszczem młodych ludzi, by na drodze przygotowań do tego wielkiego święta wiary z radością i zdumieniem odkrywali miłość Chrystusa, która leczy, podnosi z upadków i nadaje smak życiu.

Prosimy Was, drodzy młodzi, wyruszcie na szlak przygotowań duchowych, zaangażujcie się w prace wolontariatu ŚDM i zaproście na tę drogę Waszych rówieśników, którzy być może pozostają z dala od Jezusa i Jego Kościoła.

Pokornie prosimy też wszystkich o otwarcie w odpowiednim czasie swoich domów i wsparcie materialne, aby młodzi, którzy zechcą wziąć udział w tym wydarzeniu, doświadczyli piękna naszej staropolskiej gościnności i braterskich serc.

6.Zawierzenie dzieła ŚDM wstawiennictwu świętych patronów

Patronami międzynarodowego spotkania młodych w Polsce są święty Jan Paweł II i święta Siostra Faustyna. Tym żarliwym Apostołom Bożego Miłosierdzia zawierzamy Kościół w Polsce, przygotowujący się do ŚDM w 2016 roku, a zwłaszcza ludzi młodych. Niech za ich wstawiennictwem doświadczają uzdrawiającej mocy orędzia, które z krakowskich Łagiewnik roznosi się na cały świat.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.
Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.


Na czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.


Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
obecni na 366. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
w dniu 8 października 2014 r.

Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP


ODBLASKI

Pomorscy Policjanci apelują do wszystkich pieszych, aby nosić odblaski.

Jesienią i zimą, gdy zmrok zapada wcześniej i szybko robi się ciemno bardzo ważne jest, aby być widocznym na drodze. To podstawowy element bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Osoba, idąca po zmierzchu drogą, widoczna jest z odległości zaledwie ok. 30 metrów. Jest to zbyt mało, by zatrzymać pojazd. Mając na sobie elementy odblaskowe zostaniemy zauważeni już ze 150 metrów. Kierowca będzie miał miejsce i czas, by zatrzymać pojazd i nie dojdzie do potrącenia. W ten sposób aż 5 razy zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze. Taki drobiazg, a może uratować nam zdrowie lub nawet życie.

Dlatego nośmy odblaski nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim jako wyraz troski o bezpieczeństwo własne oraz swoich bliskich. Bądźmy dobrym przykładem dla najmłodszych i zaopatrzmy naszych podopiecznych w takie elementy.

Jednocześnie pomorscy policjanci przypominają, że od 31 sierpnia br. piesi, bez względu na wiek, mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sytuacji, gdy poruszają się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Nosić je należy w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Może to być: opaska, kamizelka, zawieszka, chusta itd. Niezastosowanie się do tego prawa może zakończyć się mandatem karnym ale najważniejsze jest bezpieczeństwo.


/-/ Ks. Bogusław Głodowski
Kapelan Pomorskiej Policji

Prośba Akademii Medycznej

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych.

W/w służby zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (in Case of Emergency). Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymagałoby następującego oznaczenia: ICE1, ICE2, ICE3, itd. Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby prace wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie. Akcja ma zasięg europejski. Wpiszcie ten numer teraz do swojej komórki bo potem zapomnicie i prześlijcie ten e-mail dalej, dzięki temu możemy ocalić komuś życie!

KRUCJATA RÓŻAŃCOWA ZA OJCZYZNĘ

Intencja modlitewna samodzielna lub dodawana do dotychczasowych intencji odmawianych na Różańcu,przynajmniej jedna dziesiątka dziennie:
Z Maryją Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu!logoDDT2014-lewe.jpg