czwartek, 15-09-2022 21:15

100-lecie KS Gedanii

Dnia 15. września 2022r., z okazji 100. rocznicy powstania Polskiego Klubu Sportowego Gedania, została odprawiona Msza św. o godz. 900 za Pomordowanych i Poległych Gedanistów w czasie II wojny światowej, jak również w intencji sportowców i działaczy Gedanii. Po Mszy św., przed historycznym stadionem Gedanii, nastąpiło otwarcie wystawy pt.
„Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem”, której autorką jest p. Katarzyna Lisiecka z IPN o. Gdańsk. Następnie pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych i Poległych Gedanistów, przy ulicy Kościuszki, nastąpiło złożenie kwiatów.

Historia Gedanii toczyła się w cieniu kościoła św. Stanisława BM, co w swojej homilii podkreślił Ks. Proboszcz: "...Od samego początku, czyli od 1924 r., kościół św. Stanisława BM stał się centrum życia religijnego, ale również narodowego Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.[...] To właśnie Ks. Bronisław Komorowski, który mieszkał w sąsiedztwie Klubu Sportowego Gedania, na „polskim podwórku” sprawował opiekę duszpasterską nad Klubem Sportowym Polaków." Na zakończenie padły słowa zachęty, aby "Matce Bożej Bolesnej, polecić cały KS Gedania, jej 100-letnią historię, wszystkich którzy dziś ją tworzą i są o nią zatroskani oraz o jej dalsze, oby nie tak bolesne losy, jakich dziś jesteśmy świadkami. Czynimy to wszystko - „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakami."
Wystawę, znajdującą się na placu kościelnym, przy historycznym terenie Gedanii, można zwiedzać do połowy października br.

czwartek, 15, wrzesień 2022

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry